24
duben
2016
Vyhodnocení 8. Těšínského Fortuna Běhu
Alena N. 13. 5. 2016

Dne 24. dubna 2016 se na česko-polském pomezí konal již 8. Cieszyński/Těšínský Fortuna běh. Navzdory chladnému počasí  se letošního závodu zúčastnilo přes 1300 běžců, což je o tři stovky více, než v roce předešlém. V mládežnických kategoriích bylo původně přihlášeno téměř 2000 závodníků. Vzhledem k nepříznivému počasí se na start postavilo pouze 1200 z nich, ale i přesto tento počet závodníků vyrovnal rekordní účast z loňského roku. Oproti minulým ročníkům byl zaznamenám nárůst v počtu účastníků (25%) mezi školami. Školou s nejvyšším počtem závodících žáků byla letos na české straně Základní a mateřská škola Český Těšín - Kontešinec, která na druhé místo odsunula Masarykovu základní školu a díky tomu obdržela Pohár starosty města Český Těšín.

Jako první se na start postavili nejmladší závodníci. Nejdříve v 10:00 hodin startovala kategorie dívek ročník narození 2003 a mladší a hned po nich vyběhla na trať stejná věková kategorie chlapců. Následoval běh juniorek rozdělených do dvou kategorií a v 11:00 vyběhli zdolat dvoukilometrou trať vedoucí přes most Svobody a přes Sportovní lávku junioři. Téměř ve všech kategoriích byly překonány vítězné časy z loňského ročníku,což potvrzuje skutečnost, že závody v těchto mládežnických kategoriích každoročně nabývají na oblíbenosti.

Zhruba dvacet minut před dvanáctou hodinou se v prostoru startovní čáry začali shromažďovat běžci k hlavnímu závodu na 10 kilometrů. Součástí letošního závodu byla i skupina tzv. vodičů, běžců, s jejichž pomocí závodník dokáže zaběhnout trať v předem stanoveném čase. Samotný závod, který začal výstřelem ze startovní pistole přesně ve dvanáct hodin, se stal kořistí zástupců afrického kontinentu, kteří hned od začátku diktovali tempo a v průběhu závodu před sebe nikoho nepustii. Vítězem závodu a zároveň obhájcem loňského prvenství se stal Abel Kibet Rop z Keni, jehož na stupně vítězů doprovodili jeho krajan Henry Kemboi a Pavel Olinyk z Ukrajiny. Mezi ženami pak triumfovala Lilia Fiskovicz z Moldavska, která časem 33:20 vytvořila rekord trati. Na druhém a třetím místě se seřadily Christine Moraaa Seigo z Keni a Simona Vrzalová z České republiky.

 

O skvělou atmosféru závodu se na obou stranách řeky Olše staraly vybrané hudební soubory. Pro diváky bylo v areálu stadionu MOSiR připraveno občerstvení, kde nakonec proběhlo i slavnostní vyhlašování výsledků. Zásluhou práce dobrovolníků, traťových rozhodčí a dalších spolupracovníků proběhl letošní ročník bez komplikací. Běžci i organizátoři se již těší na příští ročník, který jistě bude opět posunovat rekordy v počtu účastníků mezi mládeží, tak i v kategorii dospělých.

 

Fotografie naleznete na Facebooku této akce.